Rüyada Yılan Görmenin Anlamı

Rüyalarda yılanlar

Rüyalarda yılanlar: Beyninizde, daha doğrusu rüyalarınızda yılanlar varsa üzülmeyin. Orada yalnız değilsin. Aslında yılanlar dünyadaki en eski rüya sembollerinden biridir. 

 • Yılanlar, hayatınızdaki zorluklara biraz ışık tutabilen yaygın bir rüya sembolüdür.
 • Yılan rüyaları, bir şeyden korktuğunuz, değişimle karşı karşıya olduğunuz veya zehirli bir insanla uğraştığınız anlamına gelebilir.
 • Rüyalarınızı yazmak ve bunları hayatınızdaki olaylarla karşılaştırmak, onları anlamanıza yardımcı olabilir.

Zaman zaman rüyanızda rastgele bir yılan görmek hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Ancak rüyanızda sık sık yılan görüyorsanız, bilinçaltınız bir şeye dikkatinizi vermenizi istiyor olabilir.

Bir rüya psikoterapisti ve Rüya Araştırmaları Enstitüsü’nün yönetici direktörü Linda Mastrangelo, genel olarak, yılanlarla ilgili tekrarlayan rüyaların genellikle uyanıkken ihmal ettiğiniz bir şeye işaret ettiğini söylüyor.

Mastrangelo’ya göre yılan rüyaları sizi korkutmak için değil, hayatınızdaki ihmal edilmiş alanlar hakkında sizi bilgilendirmek ve harekete geçmeniz için size ilham vermek içindir. 

Aşağıdaki yılan rüyalarınızın ardındaki beş olası açıklamayı keşfedin ve uyanıkken bu konuda neler yapabileceğinizi öğrenin.  

1. Hayatınızda zehirli biri var

Hayatınızdaki biri düpedüz zehirli davranıyor mu? Sertifikalı bir rüya analisti ve International Association for the Study of Dreams üyesi Lauri Loewenberg’e göre eğer öyleyse, rüyalarınızda yılan şeklini alabilirler.

Loewenberg, bilinçaltınız size bu kişinin davranışlarını zehirli bir yılan şeklinde gösterebilir, böylece onların hayatınızdaki rollerini daha iyi anlayabilirsiniz, diyor Loewenberg.

Yılanın tam olarak kimi temsil ettiğinden emin değilseniz, rüyayı çevreleyen bağlam size bir ipucu verebilir. Örneğin: 

 • Yılanın sizi ısırması:  Loewnberg, „Yılan sizi ısırırsa, bu, gerçek hayatta birinden eleştiri veya kırıcı yorumlar aldığınız anlamına gelebilir“ diyor. 
 • Sizi Kapan Yılan –  Yılan sizi sıkar veya yakalarsa, zehirli bir eş veya aile üyesi gibi sizi kapana kısılmış hissettiren birini temsil edebilir. 
 • Yılanların sayısı:  Loewenberg’e göre, rüyalarınızdaki birkaç yılan, toksik bir çalışma ortamı gibi hayatınızdaki birkaç toksik insanı temsil ediyor olabilir. 

Bundan sonra ne yapılmalı: „  Rüyada yılan sizin için bir tehditse, kendinize gerçek yaşamınızda kimin aynı şekilde hissetmenize neden olduğunu sorun,“ diyor Loewenberg. 

Loewenberg, rüyanızda yılanın kafasını kesmeyi veya ikiye ayırmayı görüyorsanız, bilinçaltınız bu kişiyi hayatınızdan çıkarmanızı istiyor olabilir diyor. 

Bu mümkün değilse, iletişiminizi sınırlandırmayı veya onlarla etkileşim kurduktan sonra biraz kişisel bakım zamanı planlamayı düşünebilirsiniz. 

2. Bir şeyden korkuyorsunuz 

Rüyalarınızdaki yılanlar, reddedilme veya bilinmeyen gibi daha soyut bir korkuyu da temsil edebilir. 

İnsanlar genetik olarak yılan fobisine sahip olacak şekilde programlanmıştır. Araştırmacılar, yılanlar ilk insanların hayatta kalması için önemli bir tehdit oluşturduğundan, bu korkuyu atalarınızdan miras alabileceğinize inanıyor. 

Muhtemelen bugün boa yılanları veya pitonlarla düzenli olarak karşılaşmasanız da, bu ilkel korku hala içinizde yaşayabilir ve rüyalarınıza sızabilir.

The Dream Dictionary’e göre, rüyalarınızda kayan belirli bir yılan türü, size özel korkunuz hakkında bir ipucu verebilir. 

Örneğin: 

 • Anakondalar:  Bunlar, reddedilme korkusu gibi duygusal veya bilinçsiz korkuları temsil edebilir. 
 • Kara yılanlar:  Bunlar bilinmeyen bir korkuyu gösterebilir. 
 • Kobralar:  Bunlar, bir düşmanı kışkırtma korkusunu temsil edebilir.
 • Çıngıraklı yılanlar:  Ufak bir korkuyu veya sizi sarsan bir şeyi çağrıştırabilir, çıngırdayan kuyrukla sembolize edilir. 
 • Pitonlar:  Bunlar, sizi mecazi olarak tuzağa düşüren veya boğan bir şeyden korktuğunuz anlamına gelebilir.

Bundan sonra ne yapılmalı:  Uyanıkken sizi rahatsız eden korkuları veya endişeleri belirleyerek başlamanıza yardımcı olabilir. Ardından, bu korkuları yönetmek için kullanabileceğiniz bazı teknikleri düşünün, örneğin:

 • Günlük bir meditasyon uygulamasına başlayarak farkındalık pratiği yapın
 • Evinizi temizlemek veya yeniden düzenlemek gibi işlerle zihninizi meşgul edin
 • Her gün minnettar olduğunuz üç şeyi yazmak gibi şükran için zaman ayırın.
 • Bir arkadaşınızla yüz yüze veya görüntülü arama yoluyla iletişim kurun
 • bir terapistle konuşmak

3. Öğrenecek yeni bir şeyiniz var

Yılanlar rüyalarda her zaman olumsuz semboller değildir. Hatta bazı rüya yorumcuları, bazı durumlarda iyiye işaret olabileceklerine inanırlar. 

Örneğin, psikanalizin öncülerinden biri olan Carl Jung, yılanları kişisel veya ruhsal ilerleme gibi olağan sınırların ötesine geçen bir deneyim olan aşkınlığın sembolü olarak görmüştür. 

Mastrangelo’ya göre, bilgiye ilgi duyuyorsanız veya bir öğrenme ve keşfetme yoluna çıkmak üzereyseniz, rüyanızda yılanlar görebilirsiniz. 

Rüyanızdaki yılanlarla ilgili görüntülerin de aşkın anlamları olabilir. Örneğin, kuyruğunu ısıran bir yılanın simyasal sembolü olan uroboros, bir dönüşüm ve yeniden doğuş döngüsünü temsil eder, bu nedenle kişisel dönüşümü veya kendi hayatınızdaki keşfi gösterebilir. 

Hatta Alman kimyager August Kekulé’nin benzenin halka yapısını keşfetmeden önce uroboros’u hayal ettiği söylenir.   

Bundan sonra ne yapılmalı:  Bu tür yılan rüyalarının size öğretecek önemli bir şeyleri olabilir, diyor Mastrangelo, bu yüzden açık, eğlenceli ve meraklı kalmaya çalışın. 

Kişisel gelişimi hoş karşılayabileceğiniz veya teşvik edebileceğiniz bazı yollar şunları içerir: 

 • Manevi gelişim üzerine kitaplardan en sevdiğiniz kurgusal dizilere kadar daha fazla kitap okuyun.
 • Zihninizi boşaltmak için yürüyüşe çıkmak veya koşmak gibi daha fazla fiziksel aktivite yapın.
 • Sosyal medyaya ara vermek gibi gereksiz dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırın. 

4. Hayatınız değişiyor

Mastrangelo, „Yılanlar genellikle değişim ve dönüşümle ilişkilendirilir çünkü derilerini değiştirirler“ diyor. Bu nedenle, rüyada yılan görmek, yeni bir iş veya yeni bir ilişki gibi hayatınızdaki büyük bir değişiklikle ilgili olabilir.

Belki de yeni bir şehre taşınmak gibi hayattaki yeni bir aşama hakkında endişeli hissediyorsunuz. Veya zaten yeni bir yola girdiyseniz, yılan rüyalarınız yüzeye çıkan eski anıları veya travmaları temsil edebilir. 

Bundan sonra ne yapılmalı:  Yılan rüyalarınızın bir yaşam değişikliği endişesinden kaynaklandığını düşünüyorsanız,  endişeli düşüncelerinizi yazmak veya  güvendiğiniz bir arkadaşınızla konuşmak gibi geçiş dönemini kolaylaştırabilecek teknikleri deneyin. 

Mastrangelo, bu değişikliklerin ne kadar farkında olursanız, onlarla bilinçli olarak o kadar iyi çalışabileceğinizi söylüyor. 

5. Sağlığınız aklınızda

Loewenberg, „Fiziksel bir hastalıkla uğraşıyorsanız, rüya manzaranızda yılanların süründüğünü görebilirsiniz“ diyor. 

Yılanları doktorlar ve tıpla aktif olarak ilişkilendirmeseniz de, özellikle eski zamanlardan beri yılanlar ve şifa eşanlamlı olduğundan, bilinçaltınız kesinlikle bunu yapabilir. 

Örneğin, Yunan tıp tanrısı Asklepios, şifa aracı olarak yılana dolanmış bir asa kullanmış ve dünyadaki tıp dernekleri bu sembolü benimsemiştir. Hastanelerin, ambulansların yan taraflarında ve hatta Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bayrağında bulabilirsiniz. 

Loewenberg, bu bilinçaltı ilişkilendirme nedeniyle, yılan rüyalarının vücudunuzun iyileşmesi gerektiği veya halihazırda bir iyileşme sürecinden geçtiği anlamına gelebileceğini söylüyor. Yılanla etkileşim kurma şekliniz farkı anlamanıza yardımcı olabilir. 

Loewenberg’e göre, aktif iyileşme belirtileri şunları içerir: 

 • yılana dokun veya al
 • Senin üzerinde sürünmesine izin verme
 • yılanla konuşmak

Öte yandan, yılanı görmek, ancak onunla etkileşime girmemek, hala iyileşmesi gerektiğini gösterebilir, diyor Loewenberg. 

Bundan sonra ne yapılmalı:  Hayatınızda, yeni bir sağlık teşhisi veya iş yerinde stresli bir proje gibi, fiziksel veya zihinsel sağlığınızı etkileyebilecek herhangi bir şeyi düşünün.

Hayatın zorluklarının getirdiği olumsuz düşünceler veya duygular bazen vücudunuzun hormonal dengesini bozabilir veya bağışıklık sisteminizi etkileyebilir. 

Bununla birlikte, sizi strese sokan veya sağlığınıza zarar veren faktörlerin daha iyi farkında olmak, bunları kontrol altına almak için adımlar atmayı kolaylaştırır. Örneğin şunları yapabilirsiniz:

 • Kişisel bakım rutininizi iyileştirin
 • Dinlenmek ve rahatlamak için daha fazla zaman ayırın
 • Doktorunuzla bir randevu ayarlayın 

Olağandışı veya üzücü rüyalarla nasıl başa çıkılır?

Hala yılan rüyalarınızın ardındaki anlam hakkında kafa yoruyorsanız, hatırlayabildiğiniz her şeyi bir rüya günlüğüne yazmayı düşünün. 

Birkaç girdiniz olduğunda, genel temaları veya anlamları belirtebilecek belirli kalıpları veya sembolleri arayabilirsiniz. 

Mastrelengo’ya göre, dikkat edilmesi gereken faktörler şunları içerir: 

 • Genel olarak duygularınız ve hisleriniz.
 • Belirli ayarlar veya karakterler
 • Rüyadaki davranışların.

Ek olarak, berrak rüya görmeyi öğrenmek, örneğin kendinizi endüstriyel güçlü bir yılan kovucu ile hayal ederek, anlatının sorumluluğunu üstlenmenize yardımcı olabilir. 

Bir profesyonel ile ne zaman çalışmalısınız?

Bazen rüyalarınızın anlamını bulmanız ve onlarla kendi başınıza mücadele etmeniz oldukça kolay olabilir. 

Ancak, uykunuzu ve zihinsel sağlığınızı etkileyen veya sizi uykuya dalmaktan korkutan yoğun kabuslar veya tekrarlayan rüyalar görüyorsanız, bir terapist veya profesyonel rüya tercümanıyla görüşmenizin zamanı gelmiş olabilir. 

Mastrangelo , „Özellikle tekrarlayan kabuslar,  ihmal edilmiş travma gibi altta yatan faktörlere işaret edebilir,“ diyor, bu nedenle rüya yorumu  konusunda deneyimli bir profesyonelle çalışmak yardımcı olabilir   .

İçeriden Paket Servis 

Yılanlardan korkuyorsanız, kabuslarınızda görünebilirler, ancak yılanlar rüyalarda her zaman olumsuz bir sembol değildir.

Örneğin, yılanlar hayatınızdaki iyileşmeyi, kişisel değişimi veya dönüşümü temsil edebilir. Rüyalarınızdaki zehirli bir yılan, sizi hayatınızdaki zehirli bir kişiye işaret ederek size bir uyarı bile sunabilir.

Bir rüya günlüğü tutarak veya bir profesyonelle çalışarak, rüyalarınızın ardındaki potansiyel anlamın haritasını çıkarabilir ve onlarla başa çıkmak için uyanık dünyada adımlar atabilirsiniz. 

Mastrangelo, „Yılan rüyalarının bize kendimiz ve insanlık hakkında evrensel düzeyde öğretecek bir şeyleri var, eğer sadece korkularımızı dinler ve yüzleşirsek,“ diyor.