Çocuk Filmleri 2023 – Animasyon Türünde Eğitici 10 Film

Çocuklar için filmler

Çocuklar için filmler: Ebeveyn olarak çocuklara yönelik hem eğlenceli hem eğitici, olumlu mesaj veren aktiviteler bulmak her zaman zor olabilir. Ailenizle geçireceğiniz bir sonraki akşam için kurtarıcı fikirlere ihtiyacınız varsa,  sizi duygulandıracak ve kahkahalara boğacak altyazılı çocuk filmi önerileri  hazırladık.

Sinemada izlenecek en yeni komedi ve animasyonlardan yeni veya eski çevrimiçi filmlere kadar  her biri büyülü bir evreni gizliyor. Çocukların kalbini fetheden komik karakterler ve hikayeler, onlara iyilik ve kötülük, nezaket ve bağışlama ya da kendin olmanın ve hayallerinin peşinden gitmenin ne kadar önemli olduğu hakkında önemli dersler veriyor.

Ancak listemizdeki yapımlar her şeyden çok çocuğunuzun ne düşündüğünü ve hissettiğini öğrenmek için bir diyalog daveti ve bağlantı kurma fırsatıdır. Çocuklar için en iyi filmlerin listesi aşağıdadır:

Muhteşem Maurice

Ailenizle birlikte izleyeceğiniz, hem küçük çocuklar hem de yetişkinler için aynı derecede eğlenceli filmler arıyorsanız  Motan Maurice’in Isırgan Otu  tam da ihtiyacınız olan şey. Gösterim, özenle belirlenmiş karakterler, mükemmel kalitede görüntüler ve zekice çizgilerle ilk dakikalardan itibaren sizi şaşırtacak. Çocuklar için en iyi filmlerden biridir.

Terry Pratchett’in aynı isimli kitabından esinlenen film, evi sokaklar olan ama kendine has alışılmadık para kazanma yöntemleri olan bir gangster olan Maurice’in hikayesini anlatıyor. Gelirini artırmak için dost canlısı ve zeki farelerden oluşan grubuyla mükemmel bir dolandırıcılık planı yapar. Bu maceraya ilk bakışta pek de akıllı görünmeyen bir çocuğun yanı sıra kitaplara takıntılı, hayat dolu bir kız olan Malicia da eşlik ediyor.

çocuk filmleri

Filmin lezzetli mizahı, Emilia Clarke, Hugh Laurie, Himesh Patel ve David Thewlis gibi ünlü oyuncuların seslendirdiği coşkulu karakterlerden kaynaklanıyor. Böyle bir oyuncu kadrosuyla her şaka ve sahnenin bu yılın en iyi çocuk filmlerinden birinin resmini tamamlaması şaşırtıcı değil. 

Özel efektlerin ve son teknoloji sesin evinizde olduğu eksiksiz bir deneyim yaşamak için CINEMAX Veranda’ya bekliyoruz. CINEMAX web sitesindeki programı kontrol edin  , ne zaman yayınlandığını görün, eğlence garantidir!

Müfettiş Sun’ın Maceraları

Bu film çocuklar için en iyi filmler arasında sayılıyor. Aklınıza anında Agatha Christie’nin romanlarını getiren bu çocuklara yönelik animasyon filmde, böcekler dünyasının en iyi müfettişi olarak tanınan örümcek Sun’la tanışıyoruz. 

Sonunda düşmanını yakalayan Müfettiş Sun, San Francisco’ya giden bir uçağa biner. Yolculuğu, uçakta meydana gelen ve faili tam olarak bilinmeyen bir cinayet yüzünden sekteye uğrar. Böylece örümcek müfettiş, tüm yolcuların huzurunu bozan trajik olayın arkasında kimin olduğunu keşfetmek için gerçek bir maceraya atılıyor.

çocuklar için filmler

Senaryo, polisiye romanlarda sıkça rastlanan gizemi bu kez çocukların anlayabileceği şekilde mükemmel bir şekilde yakalamayı başarıyor. Çocuğunuz da sırların ve mantık sorunlarının sevimli karakterleri canlandırdığı gerilim dolu filmlerin sevenlerinden biriyse bu filmi ailecek izlemeye değer. 

Bu yılın genç ve yaşlılar için en ilgi çekici filmlerinden birinin keyfini çıkarmak için  Müfettiş Sun’un Maceraları’nda  herkese göre bir şeyler var. Gelin sinema galasında görün!

Süper Mario Kardeşler Filmleri

Milyonlarca çocuğun kalbini fetheden karakter, bu kez kendi adını taşıyan sıra dışı bir gösterimle, yani  The Super Mario Bros. Movies ile geri dönüyor  . Filmin vizyona gireceği tarihteki birçok erteleme ve değişiklikten sonra sevimli Mario nihayet beyazperdelerde izlenebilecek. 

Mario, kardeşi Luigi ile birlikte dünyayı ve Prenses Peach’i tüm zamanların en büyük düşmanı Bowser’ın gazabından kurtarmak için büyüleyici bir maceraya atılır. Dost canlısı tesisatçı, bir yer altı labirentindeki yolculuğunda arkadaşlar edinmeyi, en büyük korkularının üstesinden gelmeyi ve son olarak da aşık olmayı başarır. 

ilginç çocuk filmleri

Senaryo, Chris Patt’ın sesiyle Mario’ya hayat verdiği ve ünlü Anya Taylor-Joy’un güzel Prenses Şeftali’den oluşan gerçekten muhteşem bir oyuncu kadrosuna sahip. Bu oyuncu kadrosu olağanüstü olmak istediğinden, bu çocuk animasyonunda seslerini duyacağınız diğer ünlü isimler arasında Charlie Day, Jack Black ve aynı zamanda Keegan-Michael Key yer alıyor.

Bu animasyon komediyi gerçek değeriyle izlemek için miniklerle birlikte CINEMAX Veranda’ya bekliyoruz. Sadece en sevdikleri karakteri büyük ekranlarda izleyecekleri için fazlasıyla heyecanlanmakla kalmayacaklar, aynı zamanda tamamen fantastik bir atmosferin de tadını çıkaracaklar!

Mavka. Orman Şarkısı 

Bu konuda en çok beklenen Ukrayna yapımlarından biri olan  Mavka. Orman Şarkısı  her yönüyle çarpıcı bir animasyon filmi olacağa benziyor. Küçükler, özenle çizilmiş ve güzel renklere sahip ana karakterleri ilk andan itibaren sevecek, yetişkinler ise doğayı bambaşka bir bakış açısıyla keşfedecek. 

Ormanın ruhu olan ve onun en yeni Garian’ı olarak atanan Mavka, Lukas adında yetenekli bir müzisyene aşık olduğunda ilkel bir ikilemle karşı karşıya kalır. Bu aşk, onu kendi dünyasını korumakla kendi duygularını tatmin etmek arasında bir seçim yapmaya zorlar; özellikle de Ormanın Kalbini ele geçirmek isteyen bir kadın kötü adam, aşık genç adamı Mavka’ya ulaşmak için kullandığında.  

çocuk komedi filmleri

Aşk, dostluk, doğayı koruma gibi temaların yanı sıra seçim yapmanın öneminin de olağanüstü bir senaryoyla işlendiği, derin ve eğitici alt katmanlarla dolu bir animasyon. Yönetmenler Oleh Malamuzh ve Oleksandra Ruban, Mavka’da  kişisel anların yanı sıra çoğumuzun içinde kendimizi bulacağı evrensel değerleri de aktarmayı başardılar  .

Özellikle 5 yaş üstü çocuklara yönelik bu film, çocukların yanı sıra ebeveynler tarafından da beğenilecek. Ayrıca, herhangi bir ailede olması gereken bazı diyalogların önünü açacaktır, bu nedenle programa koymaya değer. Ve eğer Obor bölgesinde kalırsanız, onu CINEMAX Veranda’nın çocuklara ayrılmış salonunda görebilirsiniz   !

Örümcek Adam: Örümcek Ayetinin Ötesinde

Bu serinin ilk bölümünün olağanüstü başarısının ardından  Spider-Man: Across the Spider-Verse,  aksiyon ve gerilimi daha da yüksek seviyelere çıkarmayı vaat ediyor. Küçükler sadece dinamik ve fantastik dizileri değil, aynı zamanda süper güçlerde yarışan coşkulu karakterleri de sevecekler.

Animasyonlu bilim kurgu, altı farklı evrende macerasına devam eden Örümcek Adam olarak bilinen Miles Morales’in hikayesi hakkında daha fazla bilgi veriyor. Morales, kötü Örümcek Adam 2099’la mücadele etmek için Örümcek Gwen’le iş birliği yapar ve yeni bir Örümcek Adam grubuyla ittifak kurar. 

çocuklar için macera filmleri

İyiyle kötü arasındaki savaşın yanı sıra kişisel bir hikaye de var; filmde ikincil ve ana olmak üzere yaklaşık 240 benzersiz karakter yer alsa da Örümcek Adam, Gwen ve diğer birkaç karaktere odaklanılıyor. Renk patlaması, çılgın tempolu aksiyon sahneleri ve zekice çizgiler, bu yılın en iyi çocuk filmlerinden birinin resmini tamamlıyor. 

Eğer süper kahraman filmleri havasındaysanız sizi CINEMAX Veranda’ya bekliyoruz! Altı fantastik evrendeki yolculuklar, Ultra-X teknolojisiyle tasarlandığında farklı görülüyor ve minikler bu deneyimden doyasıya keyif alacak.

Elementsel

Çocuklara yönelik en iyi yeni filmler arasında   Disney ve PIXAR stüdyolarının animasyon uyarlaması olan Elemental yer alıyor. Bu isimleri duyunca gerçek bir maceraya atıldığımızı anlıyoruz.

Animasyon bizi sıra dışı küçük bir kasabaya götürüyor; orada yaşayanlar dört ilkel elementten oluşuyor: su, hava, ateş ve toprak. Burada doğanın en paradoksal yasaları bile farklı bir anlam kazanır ve her adımda dalgalar yaratan ateşli bir genç kadın ve genç bir adam, aşkın fiziğin veya kimyanın her kuralıyla savaştığını keşfeder.

çocuklar için Rumence dublajlı filmler

Komik ve lezzetli anlarla dolu bu çocuk filmi, sevimli ve esprili karakterlerle minikleri sevindirmeyi amaçlıyor. Ancak her şeyden daha önemli olan bu hikayenin ardındaki mesajdır. Küçükler, arkadaşlığın ve empatinin nasıl farklı biçimler aldığını ve hiç beklemediğiniz anda ortaya çıkabileceğini görmekten mutluluk duyacaktır.

Elemental, 2022’nin en iyi eğitici çocuk filmlerinden biri olmayı vaat ediyor. Hatta  tüm sevdikleriniz için bir hafta sonu etkinliği  olarak da ideal olacaktır  . CINEMAX’taki programa göz atın, ne zaman oynatıldığını görün ve ailenizle güzel bir filmin keyfini çıkarın!

Peter Pan ve Wendy

1953 yılında çekilen aynı isimli animasyon filminden ilham alan Walt Disney Pictures, Peter Pan ve Wendy’nin sizi büyülü bir dünyaya, Neverland adasına götüreceği büyük gün uyarlamasıyla geri dönüyor. 

Hiç büyümeyen özel çocuğun hikayesi devam ediyor ve macera dolu yolculuğunda aralarında güzel Wendy’nin de bulunduğu üç Darling kardeş ona katılıyor. Neverland adasına vardıklarında kötü Kaptan Hook ile yüzleşmek zorunda kalırlar ve Wendy hayatının en önemli kararını vermek zorundadır. Bunun Neverland’de sonsuza kadar kalıp kalmayacağı henüz bilinmiyor. 

çocuklar için en iyi filmler

Pete’s Dragon’un da yönetmenliğini yapan David Lowery imzalı bu yapım, birçok çocuğun gecesini renklendirmeyi ve hayal güçlerini eğlendirmeyi başaran geçmişin ölümsüz hikayelerinin büyüsünü beyazperdeye yeniden taşıyor. Ever Gabo Anderson ve Alexander Molony gibi gelecek vaat eden oyunculardan oluşan bir kadroda, fantastik evrenine her yaşta (yeniden) aşık olmak için gereken tüm unsurlara sahibiz.

Muhteşem efektleri ve ortamlarının yanı sıra iyi tanımlanmış karakterleri ile  Peter Pan ve Wendy ,  çocuklara ve tüm aileye yönelik bu film listesindeki yerini fazlasıyla hak ediyor. Son teknolojiyle tasarlanmış, hak ettiği gibi izlemek istiyorsanız sizi CINEMAX Veranda’ya bekliyoruz!

Encanto

Encanto  , yeni yürümeye başlayan çocuklar için ideal olan, aynı zamanda dünyadaki yerini bulmaya çalışan gençler için de ideal olan en iyi yeni çocuk filmlerinden biridir.

Büyüleyici animasyon, Kolombiya dağlarında kurgusal küçük bir kasaba olan Encanto’da hayat ve neşe dolu büyülü bir evde yaşayan Madrigal ailesinin hikayesini anlatıyor. Bunun nedeni, tüm aile üyelerinin Marvel kahramanlarına yakışan süper güçlere sahip olmasıdır; tek istisna genç Mirabel’dir. 15 yaşındaki genç, yeteneklerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayken onları koruyabilecek tek kişinin kendisi olduğunu öğrenene kadar kendini fazlalık hisseder.

Dublajlı çocuk filmleri

Animasyon, ailenin her şey olduğu ve müziğin bir yaşam biçimi olduğu Latin topluluklarına ve özellikle Kolombiya’ya bir saygı duruşu niteliğindedir. Ama bu filmdeki şarkılar dünyanın her yerindeki çocukları büyük ölçüde büyüledi. Moana’nın film müziğinin bir kısmını da yazan Lin-Manuel Miranda tarafından bestelendiği göz önüne alındığında, başka bir şey de beklemiyorduk   . 

Encanto gibi müzikaller,   CINEMAX Veranda’daki gibi son teknoloji ürünü bir ses sistemiyle çalındığında daha iyi ses çıkarır. Sinema programına göz atın ve küçükle büyükle sinemaya gidin!

Tersyüz

Inside Out  (  Inside Out  ), ana karakterlerin 12 yaşında bir kız olan Riley’nin kafasındaki beş duygunun olduğu bir animasyon filmidir. Böylece doğumdan itibaren Sevinç, Üzüntü, Korku ve İğrenmenin Riley’nin kişiliğini nasıl şekillendirdiğini ve tüm kararlarını etkilediğini görüyoruz.

Riley ve ailesinin San Francisco’ya taşınmasıyla işler karışır ve tüm hayatı altüst olur. Geçmişte baskın duygusu sevinç olsa da, yeni şehre taşınmasıyla birlikte üzüntü ve diğer duygular onun tavırlarını ve anılarını kontrol altına almaya başlar. Böylece hem çocukların hem de yetişkinlerin tüm duygularımızı kabul etmenin ne kadar önemli olduğunu öğreneceği bir yolculuğa çıkıyoruz. Tüm hayatımızı sadece sevinç hissederek yaşayamayız ama üzüntü neşeyi doğurabilir, korku ve tiksinti hayatımızı kurtarabilir ve öfkenin haklı olduğu durumlar da vardır.

Tersyüz

Her ne kadar çizgi film olsa da PIXAR stüdyolarının prodüksiyonu sağlam bilimsel belgelere dayanıyor. Hatta filmin danışmanlarından biri, temel duygu kavramını   , yani filmde yer alan beş duyguyu geliştiren psikolog Paul Ekman’dı. 

Inside Out,  çocuklara yönelik öğrenecekleri çok şey olan ve kesinlikle ilginç aile sohbetlerini ateşleyecek eğitici filmlerden biridir. Ayrıca küçük çocuklar için de uygun olan bu eğitici film Romence olarak mevcut ve dublajlıdır.

Film HBO GO’da çevrimiçi olarak mevcuttur .

Dondurulmuş

Karlar Ülkesi serisinin iki animasyon filmi,  Pamuk Prenses çocuk masalından  ilham alan prensesler Anna ve Elsa’nın maceralarını konu alıyor   . Kitabın aslına sadık bir uyarlaması olmasa da bu filmde Elsa tutsak bir kar kraliçesine dönüşür ve onu kurtarmayı başaran tek kişi de kız kardeşidir. 

Ünlü şarkılar  Let it go  ve  Do you want to make a snowman  , ilk akorlarından itibaren bizi fethetti ve bunların Rumence versiyonları (  Oldu  ve  Come out in snow  ) ilk akorlarından itibaren bizi fethetti. Ayrıca Olaf isimli küçük kardan adam, taşkın mizah anlayışı nedeniyle bir anda çocukların en sevdiği karakterlerden biri haline geldi. 

Yani kalıpları kıran bir prenses filmi arıyorsanız  Frozen  doğru seçimdir. Animasyon, masalsı maceraları özellikle  akılda kalıcı  şarkılarla, küçüklere örnek olacak karakterlerle ve aynı zamanda  güçlendirici bir  mesajla birleştiriyor.

Karate çocuk

Detroitli 12 yaşındaki Dre Parker (Jaden Smith), yeni bir hayata başlamak için annesiyle birlikte Pekin’e taşınır. Ancak okulda ve evde işler o kadar da pembe değildir; Dre, onu döven ve aşağılayan mahalle çocukları tarafından zorbalığa maruz kalır. Onu kurtaran kişi, ona kendini savunmanın sırlarını öğreten kung-fu dövüş sanatı ustası Bay Han’dır (Jackie Chan).

12 yaşındakiler için filmler

Han, Dre’yi, okulda hayatını birçok kez zorlaştıran sınıf arkadaşlarının da rakipleri arasında yer alacağı bir dövüş sanatları yarışmasına katılmaya ikna eder. Dre kabul eder ve saatlerce süren eğitimin ardından yarışma günü gelir. Dre duygularının üstesinden gelip Usta Li’nin öğrencilerinin seviyesine yükselebilecek mi? 

Uzun metrajlı film ailece izlemek için mükemmeldir ve iyi bir çocuk filminin tüm bileşenlerini içerir: macera, heyecan ve komedi, dövüş sanatlarının ve Çin kültürünün gizemli havasıyla sarmalanmıştır. Karate Kid  aynı zamanda çocuklar için motive edici bir filmdir çünkü onlara disiplinin, azmin ve aynı zamanda adaletsizlik karşısında cesaretin önemini öğretecektir.

Film Netflix’te çevrimiçi olarak mevcuttur.

Yukarı: Her şeyden önce

Up , yaşlı adam Carl, komik izci Russell ve sevimli Golden Retriever Dug’un uçan bir evde fantastik bir yolculuğa çıktığı bir  macera filmi  . Carl’ın çocukluğundan beri hayali eşiyle birlikte Güney Amerika’daki Paradise Falls’u ziyaret etmekti. Ancak çoğu zaman olduğu gibi hayat onun planını tersine çevirdi. 

Çocuklar için macera filmleri

Karısının ölümünün ardından ertelememeye karar veren Carl, arkadaşlarıyla birlikte fantastik ve ilham verici bir yolculuğa çıkar. Çocuklara yönelik en güzel animasyon filmlerinden biri olan  Up ,  12 yaşından itibaren hem genç hem de yaşlılar için mükemmeldir. 

Duvar-E

Wall-E,  amacı Dünya Gezegeninden çöp toplamak olan en sevimli robotun hikayesini konu alan bir animasyon filmidir. 29. yüzyılda, filmin geçtiği dönemde Dünya artık üzerinde yaşanılan bir gezegen değildi. Ancak Axiom gemisi, EVE adlı bir araştırma robotunu Dünya’ya gönderdiğinde, iki robot tanışır, birbirlerine aşık olur ve Wall-E, onu galaksi çapında aramaya başlar. 

Çocuklar için çevrimiçi filmler

Wall-E, hem eleştirmenler hem de hayranlar tarafından övgüyle karşılanan, çocuklara yönelik eğitici bir filmdir. Çocukların anlayabileceği bir hikaye aracılığıyla tüketim ve iklim değişikliği konusunu gündeme getiriyor. Yani hem küçükleri eğlendirecek hem de aile içinde yapıcı bir diyalog başlatacak bir film arıyorsanız Wall-E doğru seçimdir. Filmin 10 yaş ve üzeri çocuklara uygun olduğunu unutmayın.

Nemo’yu Bulmak / Nemo’yu Aramak

Kayıp Balık Nemo,  küçük balık Marlin ile oğlu Nemo’nun hikayesini anlatıyor. Doğası gereği çok korumacı olan Marlin, küçük Nemo’ya bir şey olmasına izin vermemeye kararlıydı. Ancak Nemo’nun babasına abarttığını kanıtlamak istediği tartışmanın ardından bir dalgıç tarafından kaçırılır ve kendini okyanusun diğer ucundaki bir akvaryumda bulur.

Marlin, oğlunu kurtarmak için hafıza kaybı yaşayan mavi balık Dory ile macera dolu bir maceraya çıkar. Tek ipucu, üzerinde Sidney adresinin yazılı olduğu bir dalış maskesidir. İki yüz köpekbalığı, denizanası, kaplumbağalarla seyahat eder ve bir balinanın karnından kaçarak Nemo’ya ulaşır. 

Kayıp Nemo  bizi okyanusun derinliklerine götürüyor ve bize cesaret, korku, kararlılık, dostluk ve ebeveyn sevgisi hakkında önemli dersler veriyor. Minikleri okyanusun derinliklerine götürecek komik durumlarla dolu bir animasyon filmi.

Film HBO GO’da çevrimiçi olarak mevcuttur  .

Buz Devri Serisi

Buz Devri  , bazılarının soyu tükenmiş (mamutlar gibi), bazıları hala ortalıkta olan (sincaplar veya tembel hayvanlar gibi) hayvanların maceralarını tahmin ettiğiniz gibi içinde geçen bir dizi çocuk filmidir! – buzul çağında. Elbette zorlu koşullar ve öngörülemeyen durumlar, her adımda karakterlere büyük sıkıntılar yaşatacak, en heybetli olanları bile.

Çocuklar için Romence filmler

Buz Devri  serisi, küçüklerinize gezegenimizin geçmişi, dinozorlar ve nesli tükenen diğer türler hakkında ve aynı zamanda iklim değişikliği hakkında bilgi vermek için mükemmel bir bağlam sunuyor. Dolayısıyla çocuklara yönelik bu komik filmler eğlenceli olmasının yanı sıra önemli tartışmaları da başlatabilir.

Harry Potter serisi

Ünlü büyücünün ve arkadaşlarının  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki maceralarını mutlaka duymuşsunuzdur  . Harry Potter  serisi, doğaüstü güçlere sahip bu çocukların, büyücülük dünyasını kötü Lord Voldemort’tan kurtarmaya çalıştıkları hikayeyi konu alıyor.

En tuhaf maceralardan ve denemelerden geçen Harry, cesaretin, dostluğun, güvenin ve sevginin ne kadar önemli olduğunu, aynı zamanda bu değerlerin tehlike karşısında nasıl silaha dönüşebileceğini de öğrenir.

10 yaşındakiler için filmler

Harry Potter  çocuklara yönelik bir büyücülük filminden çok daha fazlasıdır. Harry büyüdükçe karşılaştığı sorunlar daha karmaşık hale gelir ve hikayeler daha incelikli hale gelir. Serinin ilk filmleri iyiyle kötü arasındaki tipik karşıtlığı yeniden üretirken, her şeyin siyah beyaza bölünemeyeceğini keşfederiz. 

Bu nedenle serinin ilk iki filmi olan  Harry Potter ve Felsefe Taşı  ve  Harry Potter ve Sırlar Odası  7-8 yaş altı çocuklar için bile uygundur. Sonraki altısı biraz daha  koyu  olduğundan daha büyük çocuklara ve gençlere hitap edecek.

Serinin tamamı HBO GO’da mevcut  . 

Şrek

Yine “canavarlar” bölümünde  Shrek ,  yaşadığı bataklığın huzurundan başka hiçbir şeye değer vermeyen ünlü huysuz devin hikâyesini anlatıyor. Ancak birkaç peri masalı karakteri kendi bataklığına sürgün edilince devin harekete geçmesi gerekir. Shrek, evrenin en konuşkan eşeğiyle (Eddie Murphy) birlikte, karakterleri kendisine bataklıkta sürgün eden Lord Farquaad’ı aramaya çıkar. 

Farquaad’ın kasabasına gelen Shrek (Mike Myers) ve Donkey, kendilerini istemeden kazandıkları bir turnuvanın ortasında bulurlar. Ancak şampiyon olarak ikili, Farquaad’ın evlenmek istediği Prenses Fiona’yı (Cameron Diaz) kurtarmak için şiddetli bir ejderhayla savaşmakla görevlendirilir. Beklediğiniz gibi Shrek ve Eşek prensesi kurtarır ve üçünün maceraları devam eder.

Çocuklar için komediler

Animasyon, karakterleri Shrek’in bataklığına sürgün edilen, birlikte büyüdüğümüz masalların komik bir hicividir. Sonu alışılmadık olduğundan ve prenses prensle değil canavarla kaldığından çocuklar daha da çok eğlenecek. O halde en özgün çocuk filmlerinden birinde yürekten gülmeye hazır olun! Neden olmasın, belki Shrek ve çetesiyle birlikte tüm seriyi izlemeye ve ünlü Çizmeli Kedi’yle tanışmaya karar verirsiniz.

Aslan Kral

Çocukların çok sevdiği bir Disney animasyonu olan  Aslan Kral ,  Scar adındaki kötü amcası ile babası Mufasa arasındaki güç mücadelesinin ortasında kalan genç Simba’nın hikayesini anlatıyor. Scar tarafından kandırılarak babasını öldürdüğünü düşünen Simba sürgüne kaçar. Aslan yavrusu orada yeni arkadaşlarıyla tanışır: Timon ve Pumbaa – bir mirket ve bir yaban domuzu.

Simba’nın tahtın varisi olarak üstleneceği görevlerle karşılaştırıldığında ikilinin hayata tamamen farklı bir bakış açısı var. Her ne kadar işler bir süreliğine iyi gitse de Simba sonunda geçmişten saklanamayacağınızı ve doğduğunuz sorumluluklardan kaçamayacağınızı öğrenir. Böylece kaderiyle yüzleşmek ve taht için Scar ile savaşmak üzere geri döner. 

Komedi karikatürleri

Disney’in alıştığı gibi, bu filmlerin güçlü yönleri arasında özellikle   küçükken hepimizin birlikte söylediği akılda kalıcı şarkılar yer alıyor.  Ve filmi yeniden izleseler kim şu anda bile  Hakuna Matata’yı mırıldanmaz ki  ?

2019 yılında animasyonun ardından   tamamen CGI yardımıyla yapılan canlı aksiyon versiyonu geldi. Film, çizgi filmin anlatım akışını yakından takip ediyor ve hikayede büyük değişiklikler yapmıyor.  Ancak bu versiyon da görsellerin bilgisayarda yapılmamış, National Geographic belgeselinden alınmış gibi görünmesi nedeniyle muhteşem  .

Teknik başarılar kadar oyuncu kadrosu da muhteşem. Karakterlere hayat veren yıldızlar arasında Beyonce Knowles (Nala), Donald Glover (Simba), Seth Rogen (Pumbaa) ve çizgi filmdeki Mufasa rolünü yeniden canlandıran James Earl Jones yer alıyor. Animasyon filmini çocuğunuzla izlediyseniz bu versiyonu da kaçırmamalısınız.

Her iki yapım da HBO GO’da hem dublajlı hem de altyazılı olarak çevrimiçi olarak mevcuttur. 

Alaaddin

Aladdin  , Uzak Doğu’nun kurgusal şehri Agrabah’ta yaşayan fakir bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Aladdin, iyi kalbi sayesinde büyülü bir lambanın saklandığı Harikalar Mağarası’na girebilen az sayıdaki kişi arasındaydı. Elbette büyülü güçleri vardı.

Alaaddin, kötü Cafer tarafından kandırılarak mağaraya girer ve ona lambayı getirir, ancak bazı karışıklıklar nedeniyle genç adam lambanın ve içeride hapsedilen Ruh’un efendisi olur. Cin, Aladdin’e iki dilek hakkı verir ve böylece aşık olduğu prenses Yasemin’i kazanmasına yardımcı olur. Ancak Jafar’ın lambanın kontrolünü ele geçirmesi ve Jasmine’in Aladdin hakkındaki gerçeği öğrenmesiyle işler karışır. 

Çocuklara yönelik Rumence dublajlı filmler

 Prodüksiyon , büyülü halıdaki yolculuk sırasında kahramanların birlikte söylediği Yepyeni Bir Dünya şarkısı da dahil olmak üzere bir dizi unutulmaz şarkıyla bizi memnun ediyor  . Böyle bir müzikle Aladdin’in  Disney’in en sevilen çocuk filmlerinden biri haline gelmesi hiç de şaşırtıcı değil  .

Ayrıca Disney’in son yıllarda alıştığı üzere ünlü animasyonun   oyuncuların yer aldığı canlı aksiyon versiyonu da vardı. Guy Ritchie’nin 2019 yılında yönettiği yeni versiyonda karizmatik Hayalet rolünde Will Smith’ten başkası yer almıyor. Ancak setler, kostümler ve koreografi düpedüz etkileyici olmasına rağmen film orijinal hikayeden çok da uzaklaşmıyor.

Güzel ve Çirkin

Güzel ve Çirkin  şüphesiz Disney’in en iyi animasyonlarından biri ama aynı zamanda eleştirmenlerce en çok beğenilenlerden biri. Fransa’nın bir köyünde genç Belle, bir lanetin ardından canavara dönüşen bir prens tarafından esir alınır. Şatosundaki hizmetçiler bile lanetten kaçamadılar ve aralarında Lumiere, Saatçi, Bayan Çaydanlık ve küçük oğlu Chip’in de bulunduğu tüm hikayeye daha da renk katan nesneler haline geldiler.

Disney prensesleri

Be Our Guest  ve tabii ki  Güzel ve Çirkin gibi ünlü şarkıların yanı sıra   filmde en sevilen Disney prenseslerinden biri olan Belle de yer alıyor. Geleneksel kalıpların dışına çıkarak kısa sürede kızlara rol model oldu. Filmin ilk bölümünde Belle her zaman elinde bir kitapla, kütüphaneye gittiği için köylülerin ona gülmesinden hiç etkilenmez. Aynı zamanda, nezaketi ve fedakarlığı sayesinde kahramanımız, aynı nitelikleri ve her şeyden önce sevmenin ne kadar önemli olduğunu öğrettiği şiddetli Canavarı evcilleştirir.

2017 yılında animasyon,  Emma Watson ve Dan Stevens’ın başrollerini paylaştığı canlı aksiyon  versiyonuyla yeniden üretildi. 1991 yapımı en iyi animasyon filmleri arasında yer alsa da yeni film orijinal hikayeyi tamamlıyor. Hayranları sevindirecek şekilde, Belle’nin geçmişi ve kalenin başına gelen lanet hakkında daha fazla ayrıntının yanı sıra bazı orijinal şarkılar da içeriyor. 

Harika Koru

Rumen çocuk filmi  Muhteşem Dumbrava,  Mihail Sadoveanu’nun aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Her ikisi de kötü üvey annesi tarafından onu seven ve ona değer veren büyükanne ve büyükbabasının elinden alınan 5 yaşındaki Lizuca’nın hikayesini anlatıyor. Ta ki Lizuca, ünlü Patrokles’le birlikte evden kaçmaya ve büyükanne ve büyükbabasının koru yakınındaki evine dönmeye karar verene kadar.

Çocuklar için Romen filmleri

Ancak gece onları yolda yakalar ve ikili bir kamış çukuruna sığınmak zorunda kalır. Küçük kızın rüyaları bir gecede yedi cücelerin, iyi perilerin, güzel kızların ve konuşan hayvanların yer aldığı büyülü hikayelerle renklenir. Lizuca uyandığında, küçük kızı üvey annesinin bakımına bırakmayı reddeden büyükanne ve büyükbabasının evindedir. 

Harika Dumbrava  , vizyona girmesinden 40 yıl sonra bugün, tüm aile ile tekrar izlemeye değer, çocuklar için en sevilen eski Romen filmlerinden biri olmaya devam ediyor.

Veronika

Çocuklara yönelik en iyi Romen filmlerinden biri olan  Veronica ,  çocuk yuvasındaki küçük bir kızın hikayesini konu alıyor. 5 yaşındayken İyi Peri’den büyülü bir oyuncak hediye alır. Traista, kızın iyi kalpli, kibar ve etrafındakilere karşı arkadaş canlısı olması koşuluyla Veronica’nın her isteğini yerine getirebilir. Ne yazık ki bencillik gösterdiğinde Veronica özel yeteneğinden mahrum kalır.

Pişmanlık ve vicdan azabıyla parçalanan küçük kız, büyülü nesneyi aramaya karar verir. Aşağıda, Karınca Perisi ve Cırcır Böcekleriyle tanıştığı karıncalar dünyasından, Sinsi Tilki ve Motanul Danilă’nin (Dem Rădulescu) komplo kurduğu büyülü ormana kadar fantastik diyarlarda bir yolculuk var.  

Çocuklar için komik filmler

Büyüleyici maceralarında Veronica, cesaretin, nezaketin ve gerçek dostluğun anlamını öğrenerek akranlarına daha akıllı ve daha cömert bir şekilde geri döner. 1972 yapımı, çocuklara yönelik sanatsal bir film olan Veronica, Romanya sinemasının birçok efsane oyuncusunun yer aldığı etkileyici bir kadroya sahiptir. Ancak mesajı güncelliğini koruyor ve bu nedenle hem çocuklar hem de ebeveynler tarafından izlenecek en beğenilen Romen filmlerinden biri.  

Bu yazımızda çocuklar için en iyi filmlerden bahsettik. Artık çocuğunuzun izleyip keyif alacağı uygun bir film bulmasına yardımcı olabilirsiniz.