Bir Eş Nasıl Bulunur: Doğru Eşi Bulmanın 11 Yolu

Bir eş nasıl bulunur

Bir eş nasıl bulunur: Bekar mısınız ve aşkı mı arıyorsunuz? Nasıl bir eş bulacağınızı mı merak ediyorsunuz? Bekar olarak yaşamanın birçok avantajı vardır, ancak hayatınızı biriyle paylaşmaya hazır olduğunuzda, bu hayat sinir bozucu olabilir.

Müstakbel eşinizle hayatlara katılmaya nihayet hazır olduğunuzda yalnız anlar, yalnız anlara dönüşebilir ve bu sizden kaçar. Nasıl bir eş bulacağınızı merak etmeye başlıyorsunuz ve nereden başlayacağınızdan emin değilsiniz.

Bugün, dünyanın her yerinden insanlarla bağlantı kurmak, tanışmak için pek çok yolumuz var ve yine de bir eşle nasıl tanışacağımız ikilemiyle mücadele ediyoruz.

Nasıl ve nerede eş bulacağımızın üstesinden gelmenin yollarını ele almadan önce, bunun neden bu kadar karmaşık hissettirdiğini ele almak önemlidir.

Bir eş aramak devasa bir görev gibi mi geliyor?

Bazı insanlar, bazen bir kereden fazla, birlikte bir ev inşa edecek birini bulmakta ve bulmakta sorun yaşamıyor gibi görünüyor.

Peki bu neden bu kadar çok insan için bir meydan okuma? Özellikle “denizde çok balık varken” günümüzün dijital dünyasında hiç bu kadar doğru olmamıştı.

Aşağıdaki videoda, ilişki terapisti Esther Perel, günümüz insanları ve bizim yetki duygumuz hakkında konuşuyor.

Mutlu olmanın hakkımız olduğunu düşünüyoruz ve bu nedenle, bizi bir sonraki kişiden daha mutlu edeceğinden emin olana kadar kendimizi belirli bir ortağa bağlamak zor.

Daha iyi birini kaçırma korkusu, aramaya devam etmemizin ve zaten tanıdığımız birine gerçek bir şans vermeyi kaçırmamızın nedenlerinden biri olabilir.

Hayatın asla sunmadığı kesinliği aramaya odaklanmak yerine, bir kişiyle ilişkimizde merak zihniyetini benimsememiz gerektiğini öne sürüyor.

Merakın  , tanıdık olmayan yabancılar arasında olumlu sosyal sonuçlara katkıda bulunup bulunmadığını, ne zaman ve nasıl katkıda bulunduğunu inceleyen araştırmalar, meraklı insanların samimi sohbetler sırasında yakınlık yaratmayı ve  samimi ve küçük sohbetler sırasında partnerlerine daha yakın hissetmeyi beklediklerini ortaya koydu  .

Bu, hoşumuza giden biriyle bir ilişkiye girmemize ve iyi bir eşleşme olup olmadığımızı anlamak için yeterince uzun süre etrafta dolaşmamıza izin vermek anlamına gelir.

„Bu kişinin benim için doğru olduğundan nasıl emin olabilirim?“ , onları tanımak için sorular sorun  , deneyimlerinizi paylaşın ve o kişiyle hayatın nasıl olacağını görmeye çalışın.

Bu bizi, mükemmel bir eşleşme yerine iyi bir eşleşmenin ne olacağına odaklanan bir sonraki noktaya getiriyor.

Birçoğumuz nasıl eş bulacağımıza odaklanıyoruz ve başka bir önemli soruyu kaçırıyoruz. Uzun vadeli partnerimde ihtiyacım olan temel özellikler nelerdir   ?

Ne aradığımızın tam olarak farkında olmadığımızda bir şey bulmak zordur.

“Müstakbel eşim kim olacak” sorusunu yanıtlamanıza yardımcı olmak için, sizi kendi kendinizi keşfetmeniz için kullanabileceğiniz bazı sorulara yönlendiriyoruz:

 • Nasıl bir insanı ASLA hayal edemiyorum? 
 • Hayatımın bu aşamasında benim için ideal bir eş ne ​​olurdu? 
 • Hangi tavizleri vermeye istekli olurdum (hayatımda asla olmayan ile ideal eş arasındaki boyuta nerede karar vermeye istekli olurdum)?
 • Bir insanda neyi çekici bulurum?
 • senin ve neden? 
 • İlişkide benim için en önemli 3 şey nedir? 
 • Onlarla birlikte olacaksam, ilişkiler ve yaşam hakkında hangi ortak değerlere sahip olmamız gerekiyor? 
 • İlişkimizde ortaya çıkan sorunlar üzerinde çalışmaya istekli olup olmadıklarını nasıl kontrol edebilirim? 
 • Sadece saygı duymanız gereken ve benim için çok önemli olan değerler ve yaşam seçimleri nelerdir?
 • Bu kişinin „tek“ olması için ilişkide nasıl hissetmem gerekiyor?
 • Çocuk sahibi olmak istiyor muyum? Gelecekteki eşimin de aynı şeyi düşünmesi benim için önemli mi yoksa taviz vermeye istekli miyim? Onları yetiştirme yaklaşımlarımız ne kadar benzer olmalı? 
 • Benzer bir mizah anlayışını paylaşmamız gerekiyor mu? Eğlence bir ilişkinin önemli bir yönü mü? 
 • Benim bakış açım nedir ve sizin maddi şeylere ve başarıya bakış açınıza ihtiyacım olur mu?
 • Sadık olmak benim için ne ifade ediyor? 
 • Nasıl sevilmeye ihtiyacım var? Bunu sağlamaya istekli ve yetenekliler mi? 
 • Vücut zekasını dahil etmeyi unutmayın. İç sesim ne diyor? Hayatımın geri kalanında kendimi bu kişiyle görebilir miyim? Neden?

Bu, işlenmesi gereken çok şey gibi görünüyorsa, bunu tek başınıza yapmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Bazı profesyoneller bu keşif yolculuğunda size yardımcı olabilir. Tek bildiğiniz „Bir eşe ihtiyacım var“ ise ve nasıl ilerleyeceğinizden emin değilseniz sorun değil.

Kendi kendini inceleme yolculuğuna çıkmak bazen zor olsa da, “nasıl eş bulunur” arayışında çok yardımcı olabilir.

Ne aradığınızı öğrendikten sonra, nasıl bir eş bulacağınıza dair bir strateji oluşturmaya başlayabilirsiniz:

1. Yeni insanlarla tanışmak için günlük toplantılardan yararlanın

Her gün birçok insanla etkileşime geçiyoruz, ancak onlarla konuşmaya gerçekten zaman ayırmıyoruz. İnsanlarla konuşmak için günlük temaslarınızı kullanın.

Yeni tanıdıklar, sosyal çevrenizi genişletmenize yol açabilir. Bu sizi nasıl eş bulacağınız denklemini çözmeye bir adım daha yaklaştırabilir.

2. Çevrimiçi flört

Sevgilisinin bir fotoğrafıyla telefonunu tutan genç Hintli kadın

 Çevrimiçi bir eş bulmak için flört uygulamalarını denemek konusunda isteksiz olabilirsiniz  . Evliliklerin üçte birinin çevrimiçi flört yoluyla başladığını bilseydin, belki bu sana yardımcı olabilirdi.

Araştırmalar  , daha güçlü evliliklerin, ırklar arası birlikteliklerin artmasının ve sosyal çevremiz dışındaki sosyal bağlantıların artmasının arkasında çevrimiçi flört hizmetlerinin yükselişinin olabileceğini gösteriyor.

3. Arkadaşlarınızla ve onların arkadaşlarıyla zaman geçirin

Bize benzeyen insanlarla vakit geçirmeyi seçiyoruz. Bu nedenle, arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla dışarı çıktığınızda, sonunda aynı birini bulabilirsiniz. Artı, birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız insanlarla birlikteyken en iyi halinizdesiniz.

Bu, biriyle tanışmak ve sizi fark etmelerini sağlamak için mükemmel bir zaman. Sonuçta, eğer yürümezse, en azından arkadaşlarınızla zaman geçirmiş ve eğlenmişsinizdir.

4. Flört havuzu olarak işyeri

Şirketinizin flört politikasını dikkatlice inceledikten ve doğrudan yönettiğiniz kişileri hariç tuttuktan sonra, kendinize „kiminle bir fincan kahve içmek ilginç olabilir“ diye sorun.

Hemen “bu kişi benim müstakbel eşim olabilir mi?” diye aramayın. Sonunda sahip oldukların değil, gelecekteki eşinin kayıp halkası olabilirler.

5. Eski arkadaşlarla yeniden bağlantı kurun

Sosyal çevrenizi genişletmenize yardımcı olan herhangi bir strateji arzu edilir. Bu nedenle, çocukluk arkadaşlarınızla, eski komşularınızla, önceki şirketinizdeki iş arkadaşlarınızla veya bir süredir görmediğiniz ve arkadaşlığından keyif aldığınız kişilerle yeniden bağlantı kurun.

6. Gönüllü olun ve topluluk etkinliklerine katılın

Hangi nedenle tutkulusun? Buna adanmış bir gönüllü etkinliği veya organizasyonu bulun. Orada benzer düşünen insanlarla ve muhtemelen eşinizle de tanışacaksınız.

7. Kiliseye veya dini toplantılara gitmek

Bir eş arayan dindar bir adamsanız, inançlı birini bulmak için en iyi yer kilisedir. Kilisenizdeki herkesi zaten tanıyorsanız, diğer şehirleri veya eyaletleri ziyaret ederek çevrenizi genişletin.

8. Yeni bir hobi veya aktivite başlatın

Aydınlık oturma odasındaki kanepede otururken gitar çalan genç ve güzel kadın

Bir kız arkadaş nasıl bulunur? Bir kitap kulübü, topluluk merkezi veya eğlence sınıfına katılmayı denediniz mi? Bir eş nasıl bulunur? Yemek pişirme, yaratıcı yazarlık, dans etme, fotoğrafçılık gibi yeni hobiler ve etkinlikler keşfedin.

9. Düğün davetiyelerini kabul edin

Bir eşe ihtiyacınız varsa, bir düğüne gitme fırsatını kaçırmayın. Katılan diğer bekar insanlar da muhtemelen kendi medeni durumlarını yansıtıyor. Onlardan dans etmelerini veya bir sohbet başlatmalarını isteyin   ve sohbetin oradan devam etmesine izin verin.

10. Okula geri dönün

Bir  Facebook araştırması  , evli Facebook kullanıcılarının %28’inin üniversiteye giderken eşlerini bulduğunu gösteriyor. Okula geri dönmeyi planlıyorsan, bunu şimdi yapmak için başka bir nedenin var.

11. Flört kriterlerinizi genişletin

Nihayetinde, sosyal çevrenizi ne kadar genişletirseniz genişletin ve ne kadar randevuya çıkarsanız çıkın, insanlara bir şans vermezseniz, her şey boşunadır. “Mükemmel eş nasıl bulunur” diye merak ediyorsanız, “iyi bir eş nasıl bulunur” ile değiştirmelisiniz.

Kriterleriniz veya gelecekteki ortaklardan beklentileriniz çok yüksekse, kimse bunu başaramaz ve flört havuzunda gerçekten „balık“ yokmuş gibi görünür. Bu nedenle, nasıl bir eş bulacağınızı merak etmeye başladığınızda, ona gerçek bir şans vermeyi nasıl kaçırmayacağınız sorusunu da ekleyin.

Bekârlıktan vazgeçip evlenecek birini bulmaya hazır olduğunuzu anladığınızda, nereden başlayacağınız ve eş malzemesi nasıl bulacağınız konusunda kafanız karışabilir.

“Ben bir eş istiyorum”u fark edip kendinize itiraf etmekle evlenmek arasında atılacak çok adım var.

Nasıl eş bulunur konusuna geçmeden önce “nasıl eş seçilir” konusuna değinmenizi öneririz. Ne aradığınızı, anlaşmayı bozanların ne olduğunu ve vermeye hazır olduğunuz tavizleri bir kez bildikten sonra, o kişiyi tespit etmek daha kolaydır.

Oradan, „tek“ ile tanışma şansınızı artırmak için sosyal çevrenizi genişletmeye odaklanın.

Düğünlere, topluluk etkinliklerine katılın, gönüllü olun, kilise toplantılarına gidin, yararlanın ve yeni insanlarla tanışmak için her türlü fırsatı yaratın. Ortaya çıkan her kapıyı keşfedin, çünkü arkalarında hayatınızı birlikte geçireceğiniz kişi olabilir.