Znaczenie Widzenia Węży We Śnie

Węże we śnie

Węże we śnie: Jeśli masz węże w mózgu, a raczej w snach, nie martw się. Nie jesteś tam sam. W rzeczywistości węże są jednym z najstarszych symboli snów na świecie. 

 • Węże są powszechnym symbolem snów, który może rzucić nieco światła na wyzwania w twoim życiu.
 • Sen o wężu może oznaczać, że czegoś się boisz, stoisz w obliczu zmiany lub masz do czynienia z toksyczną osobą.
 • Zapisywanie swoich snów i porównywanie ich z wydarzeniami w twoim życiu może pomóc ci je zrozumieć.

Widzenie przypadkowego węża we śnie od czasu do czasu może nic nie znaczyć. Ale jeśli często śnisz o wężach, możliwe, że twoja podświadomość chce, abyś zwrócił na coś uwagę.

Ogólnie rzecz biorąc, powtarzające się sny o wężach często wskazują na coś, co zaniedbujesz w swoim życiu na jawie, mówi Linda Mastrangelo, psychoterapeuta snów i dyrektor wykonawczy Institute for Dream Studies.

Według Mastrangelo sny o wężach nie mają cię straszyć, ale informować o zaniedbanych obszarach w twoim życiu i inspirować do działania. 

Odkryj poniżej pięć możliwych wyjaśnień snów o wężach i dowiedz się, co możesz z tym zrobić w świecie jawy.  

1. W twoim życiu jest ktoś toksyczny

Czy ktoś w twoim życiu zachowuje się wręcz trująco? Jeśli tak, to według Lauri Loewenberg, certyfikowanego analityka snów i członka International Association for the Study of Dreams, mogą przybierać postać węża w twoich snach.

Twoja podświadomość może pokazać ci zachowanie tej osoby w postaci jadowitego węża, dzięki czemu możesz lepiej zrozumieć jej rolę w twoim życiu, mówi Loewenberg.

Jeśli nie jesteś pewien, kogo dokładnie reprezentuje wąż, kontekst snu może dać ci wskazówkę. Na przykład: 

 • Wąż cię gryzie:  „Jeśli wąż cię gryzie, może to oznaczać, że byłeś na końcu krytyki lub gryzących komentarzy od kogoś w prawdziwym życiu” – mówi Loewnberg. 
 • Wąż, który cię chwyta –  jeśli wąż cię ściska lub chwyta, może reprezentować kogoś, kto sprawia, że ​​czujesz się uwięziony, na przykład toksycznego partnera lub członka rodziny. 
 • Liczba węży:  według Loewenberga kilka węży w twoich snach może reprezentować kilka toksycznych osób w twoim życiu, takich jak toksyczne środowisko pracy. 

Co dalej: „  Jeśli wąż jest dla ciebie zagrożeniem we śnie, zadaj sobie pytanie, kto w prawdziwym życiu sprawia, że ​​czujesz się tak samo” – mówi Loewenberg. 

Jeśli śnisz o odcięciu głowy węża lub przecięciu jej na pół, mówi Loewenberg, twoja podświadomość może chcieć, abyś wykreślił tę osobę ze swojego życia. 

Jeśli nie jest to możliwe, możesz rozważyć ograniczenie kontaktu lub zaplanowanie czasu na samoopiekę po interakcji z nimi. 

2. Boisz się czegoś 

Węże w twoich snach mogą również reprezentować bardziej abstrakcyjny strach, taki jak odrzucenie lub nieznane. 

Ludzie są zaprogramowani na genetyczną fobię węży. Naukowcy uważają, że możesz odziedziczyć ten strach po swoich przodkach, ponieważ węże stanowiły poważne zagrożenie dla przetrwania wczesnych ludzi. 

Chociaż prawdopodobnie nie spotykasz się dziś regularnie z boa dusicielami lub pytonami, ten prymitywny strach może nadal żyć w tobie i wkradać się do twoich snów.

Według The Dream Dictionary konkretny rodzaj węża, który pełza w twoich snach, może dać ci wskazówkę co do twojego szczególnego strachu. 

Na przykład: 

 • Anakondy:  Mogą reprezentować emocjonalne lub nieświadome lęki, takie jak strach przed odrzuceniem. 
 • Czarne węże:  Mogą wskazywać na strach przed nieznanym. 
 • Kobry:  Mogą oznaczać strach przed sprowokowaniem wroga.
 • Grzechotniki:  Mogą sugerować niewielki strach lub coś, co tobą wstrząsa, co symbolizuje grzechotanie ogona. 
 • Pytony:  Mogą one oznaczać, że boisz się czegoś, co metaforycznie cię więzi lub dusi.

Co dalej:  warto zacząć od zidentyfikowania wszelkich lęków lub zmartwień, które nękają cię, gdy nie śpisz. Następnie rozważ kilka technik, których możesz użyć, aby poradzić sobie z tymi lękami, takich jak:

 • Ćwicz uważność, rozpoczynając codzienną praktykę medytacji
 • Zajmij umysł zadaniami, takimi jak sprzątanie lub zmiana aranżacji domu
 • Znajdź czas na wdzięczność, na przykład zapisz trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny każdego dnia.
 • Skontaktuj się ze znajomym, osobiście lub przez rozmowę wideo
 • rozmowa z terapeutą

3. Musisz się czegoś nowego nauczyć

Węże nie zawsze są negatywnymi symbolami w snach. W rzeczywistości niektórzy tłumacze snów uważają, że w niektórych przypadkach mogą być dobrymi znakami. 

Na przykład Carl Jung, jeden z pionierów psychoanalizy, postrzegał węże jako symbol transcendencji, doświadczenia wykraczającego poza zwykłe granice, takie jak rozwój osobisty czy duchowy. 

Według Mastrangelo możesz śnić o wężach, jeśli pociąga cię wiedza lub masz zamiar wkroczyć na ścieżkę nauki i odkryć. 

Obrazy związane z wężami w twoim śnie mogą mieć również transcendentne znaczenie. Na przykład uroboros, alchemiczny symbol węża gryzącego własny ogon, reprezentuje cykl transformacji i odrodzenia, więc może oznaczać osobistą przemianę lub odkrycie w twoim własnym życiu. 

Mówi się, że niemiecki chemik August Kekulé marzył o uroboro, zanim odkrył strukturę pierścienia benzenu.   

Co robić dalej:  tego typu sny o wężach mogą cię czegoś ważnego nauczyć, mówi Mastrangelo, więc staraj się pozostać otwarty, zabawny i ciekawy. 

Niektóre sposoby, w jakie możesz powitać lub zachęcić do rozwoju osobistego, obejmują: 

 • Czytaj więcej książek, od książek o duchowym wzroście po Twoje ulubione seriale fabularne.
 • Wykonuj więcej aktywności fizycznej, na przykład chodź na spacer lub biegaj, aby oczyścić umysł.
 • Wyeliminuj niepotrzebne czynniki rozpraszające uwagę, takie jak przerwa w mediach społecznościowych. 

4. Twoje życie się zmienia

„Węże są często kojarzone ze zmianami i transformacjami, ponieważ zrzucają skórę” — mówi Mastrangelo. Tak więc sen o wężach może wiązać się z dużą zmianą w twoim życiu, jak nowa praca lub nowy związek.

Być może odczuwasz niepokój związany z nowym etapem życia, na przykład przeprowadzką do nowego miasta. Lub, jeśli już wkroczyłeś na nową ścieżkę, twoje sny o wężach mogą reprezentować stare wspomnienia lub urazy wychodzące na powierzchnię. 

Co dalej:  Jeśli uważasz, że sny o wężach wynikają z lęku przed zmianą życia, wypróbuj techniki, które mogą złagodzić okres przejściowy, takie jak zapisywanie  niespokojnych myśli lub  rozmowa z zaufanym przyjacielem. 

Im bardziej jesteś świadomy tych zmian, tym lepiej możesz z nimi świadomie pracować, mówi Mastrangelo. 

5. Twoje zdrowie jest w twojej głowie

„Jeśli masz do czynienia z dolegliwościami fizycznymi, możesz zobaczyć węże pełzające po twoim wymarzonym krajobrazie” – mówi Loewenberg. 

Chociaż możesz nie kojarzyć aktywnie węży z lekarzami i medycyną, twoja podświadomość z pewnością może, zwłaszcza że węże i uzdrawianie są synonimami od czasów starożytnych. 

Na przykład Asklepios, grecki bóg medycyny, używał laski splecionej z wężem jako narzędzia leczniczego, a stowarzyszenia medyczne na całym świecie przyjęły ten symbol. Znajdziesz go na bokach szpitali, karetek, a nawet na fladze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). 

Z powodu tego podświadomego skojarzenia, mówi Loewenberg, sny o wężach mogą oznaczać, że twoje ciało musi się wyleczyć lub już przechodzi proces gojenia. Sposób, w jaki wchodzisz w interakcje z wężem, może pomóc ci odróżnić. 

Według Loewenberga oznaki aktywnego gojenia obejmują: 

 • dotknij lub podnieś węża
 • Pozwalając, by cię pełzało
 • rozmawiając z wężem

Z drugiej strony, zobaczenie węża, ale bez interakcji z nim, może wskazywać, że nadal musi się wyleczyć, mówi Loewenberg. 

Co dalej:  Weź pod uwagę wszystko w swoim życiu, co może mieć wpływ na twoje zdrowie fizyczne lub psychiczne, na przykład niedawną diagnozę zdrowotną lub stresujący projekt w pracy.

Negatywne myśli lub emocje wywołane trudnościami życiowymi mogą czasami zaburzać równowagę hormonalną organizmu lub wpływać na układ odpornościowy. 

Jednak lepsza świadomość czynników, które Cię stresują lub szkodzą zdrowiu, ułatwia podjęcie działań w celu ich kontrolowania. Możesz na przykład:

 • Popraw swoją rutynę higieny osobistej
 • Poświęć więcej czasu na odpoczynek i relaks
 • Umów się na wizytę u swojego lekarza 

Jak radzić sobie z nietypowymi lub niepokojącymi snami

Jeśli nadal zastanawiasz się nad znaczeniem snów o wężach, rozważ zapisanie w dzienniku snów wszelkich fragmentów, które pamiętasz. 

Gdy masz już kilka danych wejściowych, możesz poszukać określonych wzorców lub symboli, które mogą wskazywać ogólne motywy lub znaczenia. 

Według Mastrelengo, czynniki, na które należy zwrócić uwagę, obejmują: 

 • Twoje emocje i uczucia w ogóle.
 • Określone ustawienia lub znaki
 • Twoje zachowanie we śnie.

Ponadto nauka świadomego śnienia może pomóc ci przejąć kontrolę nad narracją, na przykład wyobrażając sobie siebie z przemysłowym środkiem odstraszającym węże. 

Kiedy pracować z profesjonalistą

Czasami może być całkiem łatwo zrozumieć znaczenie swoich snów i samodzielnie sobie z nimi poradzić. 

Ale jeśli masz intensywne koszmary lub powtarzające się sny, które wpływają na Twój sen i zdrowie psychiczne lub sprawiają, że boisz się zasnąć, być może nadszedł czas, aby skontaktować się z terapeutą lub profesjonalnym tłumaczem snów. 

„W szczególności powtarzające się koszmary senne mogą wskazywać na podstawowe czynniki, takie jak  zaniedbana trauma  ”, mówi Mastrangelo, więc pomocna może być praca z profesjonalistą, który ma doświadczenie w  interpretacji snów  .

Insider na wynos 

Jeśli boisz się węży, mogą pojawiać się w twoich koszmarach, ale węże nie zawsze są negatywnym symbolem w snach.

Na przykład węże mogą reprezentować uzdrowienie, osobistą zmianę lub transformację w twoim życiu. Jadowity wąż w twoich snach może nawet dać ci ostrzeżenie, wskazując ci toksyczną osobę w twoim życiu.

Prowadząc dziennik snów lub współpracując z profesjonalistą, możesz zmapować potencjalne znaczenie swoich snów i podjąć kroki w świecie jawy, aby sobie z nimi poradzić. 

„Sny o wężach mogą nas czegoś nauczyć o nas samych i ludzkości na poziomie uniwersalnym, jeśli tylko posłuchamy i zmierzymy się z naszymi lękami” – mówi Mastrangelo.